
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.36 mm |
| Width | 4.7 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 15.2 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky Diodes |
| Forward Current | 10 A |
| Forward Voltage | 880 mV |
| Reverse Recovery Time | 30 ns |
| Average Rectified Current | 5 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 200 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200 V |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 150 A |
| Reverse Voltage | 200 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 150 A |
| Reverse Current | 200 µA |
Stock: 8
Distributors
pcbx
Unit Price$0.55651
Ext.Price$0.55651
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.55651 | $0.55651 |
| 10 | $0.49747 | $4.97470 |
| 25 | $0.47920 | $11.98000 |
| 50 | $0.46160 | $23.08000 |
| 100 | $0.44465 | $44.46500 |
| 300 | $0.43539 | $130.61700 |
| 500 | $0.42632 | $213.16000 |
| 1000 | $0.41865 | $418.65000 |
